Tudomány és Technika | PIC mikrovezérlők | Adatlapok |
<< Előző oldal Vissza a tartalomjegyzékhez Következő oldal >>
10.1. A PIC16F505 mikrovezérlő Timer 0 számláló áramköre
A PIC16F505 mikrovezérlő egyetlen időzítő-számláló áramkört tartalmaz, amely az órajelforrástól függően időzítési vagy számlálási feladatokat láthat el. Az időzítő-számláló áramkör gyári elnevezése: Timer 0.
A Timer 0 egy 8-bites bináris felfelé számláló áramkör. Főbb jellemzői:
ˇ
a 8-bites TMR0 számlálólánc az adatmemória-területen van elhelyezve;
ˇ
tetszőleges időpontokban írható és olvasható, vagyis kezdőértékkel feltölthető, illetve állapota bármikor megvizsgálható;
ˇ
8-bites programozható előosztóval rendelkezik (1:2, 1:4, 1:8, 1:16, 1:32, 1:64, 1:128 és 1:256 beállítható osztási arányokkal);
ˇ
választható külső vagy belső léptetőjel (ahol a belső jel csak az utasításciklus órajele, tehát az oszcillátor órajelének negyede lehet);
ˇ
kiválasztható a külső léptetőjel aktív éle.
A Timer 0 áramkörének elvi vázlata:
10.1-1. Ábra
A Timer 0 számláló áramkör léptetőjele a T0CKI mikrovezérlő bemenetre kapcsolt külső jel vagy az oszcillátor áramkör frekvenciájának negyede lehet. A kiválasztás az OPTION vezérlő regiszterben elhelyezett T0CS bit beállításával történhet. A logikai "0" érték a belső utasításciklus órajelét, a logikai "1" érték a külső órajelforrást választja ki.
A külső léptetőjel állandó frekvenciájú órajel vagy véletlenszerű impulzus-sorozat egyaránt lehet, ha az a szükséges időzítési feltételeknek megfelel. A T0CKI bemenetre kapcsolt külső léptetőjel aktív élének kiválasztása (amelynek hatására a számláló előre lép) az OPTION vezérlő regiszterben elhelyezett T0SE bit beállításával történhet. A logikai "0" érték felfutó, az "1" érték lefutó élt választ ki.
A 8-bites előosztó áramkör Timer 0-hoz rendelése az OPTION vezérlő regiszterben elhelyezett PSA bit "0"-ra állításával, az osztási érték beállítása az ugyanitt elhelyezett PS0..PS2 vezérlő bitekkel történhet. (A Timer 0-hoz alkalmazható előosztó egyben a programfutás felügyeleti időzítő áramkör (WDT) utóosztója is, amelyet a két áramkör együttesen nem használhat.)
A Timer 0 léptető jelét egy szinkronizáló áramkör késlelteti olyan mértékben, hogy a léptetés egy jól meghatározott időpontban, a Q4 órajelciklus elején történjen meg, így ez a folyamat nincs hatással egy esetleges érték kiolvasásra, amely a Q2 órajelciklusban megy végbe. A szinkronizáló áramkör késleltetése 3..7 órajelciklus, vagyis két utasításciklusnál minden esetben rövidebb.
A Timer 0 számláló-regisztere, a TMR0 regiszter az általános adatmemória regiszterekhez hasonlóan tetszőleges időpontban írható és olvasható, nullázható, kezdőértékkel feltölthető, pillanatnyi értéke tesztelhető. A TMR0 regiszter írásakor a hozzárendelt előosztó léptetőregisztere nullázódik és a léptetés két utasításciklusnyi ideig tiltva van. Ezt a késleltetést pontosabb időzítések esetében figyelembe kell venni.
A számláló áramkör idődiagramjai és az előosztó hozzárendelés programozásának részletei megtalálhatók a Kisteljesítményű 8 bites PIC mikrovezérlők Felhasználói Kézikönyvben.
Tudomány és Technika (test@t-es-t.hu)
<< Előző oldal Vissza a tartalomjegyzékhez Vissza a lap tetejére Következő oldal >>
Tudomány és Technika | PIC mikrovezérlők | Adatlapok |